Bartek Górny - różne takie

styczeń 7, 2016

Cirilla, zwana Ciri

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:39 pm

Do purystów: tak, wiem że takiego imienia w Jedynie Słusznym Wykazie Imion Polskich nie ma, i że USC raczej tego nie przepuści. Ale gdy zobaczyłem w Gazecie zdjęcie malutkiej Cirilli, urodzonej 23-go sierpnia w szpitalu na Karowej, nie mogłem się powstrzymać. I nawet nie bardzo próbowałem.

Imperator chrząknął głośno, nie zmieniając pozycji. Dworacy odetchnęli i wyprostowali się. Herold ponownie uderzył laską o posadzkę.

- Cirilla Fiona Ellen Riannon, królowa Cintry, księżna Brugge i diuszesa na Sodden, dziedziczka Inis Ard Skellig i Inis An Skellig, suzerenka Attre i Ab Yarra!

Wszystkie oczy zwróciły się ku drzwiom, w których stanęła wysoka i dostojna Stella Congreve, hrabina Liddertal. Zaś u boku hrabiny szła właścicielka wszystkich wymienionych przed momentem imponujących tytułów. Szczupła, jasnowłosa, niezwykle blada, lekko zgarbiona, w długiej błękitnej sukience. W sukience, w której najwyraźniej czuła się nieswojo i źle.

styczeń 9, 2015

Detronizacje Zosi i Jakuba

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:21 pm

Przez te lata wpisywania byłem wielokrotnie proszony o opinie o trendach. Odpowiadałem zazwyczaj, zgodnie z prawdą, że najbardziej znaczącym trendem w popularności imion jest - jego brak. Bo tak i było, przez wiele lat górna część rankingu była jak zamurowana, w pierwszej piątce praktycznie nie zmieniało się nic. I nawet nie zauważyłem, jak to się zaczęło jednak zmieniać.

(więcej…)

Jeszcze bardziej ekscentryczne imie męskie

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:03 pm

Jakiś czas temu poruszyło mnie niespodziewane pojawienie się imienia o którym sądziłem że jest dość popularne, a które okazało się bardzo, ale to bardzo rzadkie (zob. “Najbardziej ekscentryczne imię męskie”). No i proszę - od tamtego czasu minęły trzy lata, i okazało się że owszem, są imiona jeszcze rzadziej spotykane. Ponad dziesięć (!) latach wpisywania, ponad pięćdziesiąt dwa tysiące chłopców, i oto pojawia się pierwszy…

(więcej…)

styczeń 5, 2015

Figenencjusz

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:45 pm

Urodzony we wrześniu ubiegłego roku, ma się, mam nadzieję, świetnie, ja trochę gorzej bo nie wiem czy to prawdziwe imię, czy znowu ktoś sobie ze mnie zakpił. Może ktoś poratuje mnie w tej biedzie?

lipiec 7, 2014

Czy jest takie imię “Optimus”?

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 9:24 pm

Gdyż albowiem takowy się był narodził, 27 kwietnia roku bieżącego. A przynajmniej tak jest podpisany w gazecie, a ja mam tradycyjny problem - imię to, pseudonim, czy żart?

październik 29, 2013

Mała Mi

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:35 pm

Kolejny godny uwiecznienia podpis pod zdjęciem, WnŚ z 28-go września. Jedna z najważniejszych lektur mojego dzieciństwa…

styczeń 7, 2013

A może Wigilia?

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:28 pm

Odnotowałem już wiele ciekawych, nietypowych imion, a widziałem o wiele więcej pomysłów na imiona, pieszczotliwych i wesołych przezwisk, których z powodów pryncypialnych odnotować w zestawieniu nie mogę, ale czasem je na tym blogu zamieszczam komentuję. I tak sobie ostatnio, uniesiony świątecznym nastrojem, pomyślałem - czemu jeszcze nikt nie wpadł na pomysł żeby dać dziewczynce na imię Wigilia? Zwłaszcza jeśli urodziła się 24-go grudnia. Byłoby piękne imię, nieprawdaż? Wigilia, zdrobniale Wisia…

październik 21, 2012

Gniewko - czy to imię, czy nie imię, i co ja mam zrobić?

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 10:12 pm

WnŚ z 20.10.2012, i kolejny problem. Problem urodził się 16-go września i na imię ma Gniewko, a polega na tym, że nie wiadomo jak ma naprawdę na imię. Na formum “Wszystko o imionach była na ten temat oczywiście już kiedyś zażarta dyskusja, z której morał był jak zwykle taki że nic nie wiadomo.

Na pewno jest to jakieś stare imię słowiańskie, tylko że Gniewko może być zdrobnieniem od Gniewomir, Jarogniew albo Stojgniew, a niektórzy twierdzą (choć np. Gaudencja z tym się stanowczo nie zgadza), że może być to też zdrobnienie od Gniewosza, a może to też być po prostu imię Gniewko. A ja oczywiście nie wiem co mam wpisać - póki co wpisałem Gniewko, jeśli ktoś się ze mną skontaktuje i powie mi jak ten młody człowiek ma naprawdę na imię, natychmiast to poprawię.

sierpień 27, 2012

Leja

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 10:15 pm

Urodziła się czwartego czerwca, w szpitalu na Inflanckiej. Cóż, możemy powiedzieć chyba tylko jedno - NIECH MOC BĘDZIE Z TOBĄ!

sierpień 13, 2012

Caspian Cyprian

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 10:51 pm

Jedna z fotek w WnŚ z 30 czerwca przyprawiła mnie o lekki ból głowy, a mianowicie Caspian Cyprian Smus. Przyjąłem bowiem byłem ogólną zasadę że wpisuję wszystkie imiona polskie lub zadomowione w języku polskim, omijam imiona ewidentnie obcojęzyczne, a przypadki graniczne (np. Tatiana, Bastian) wpisuję jeśli nazwisko wskazuje na polską narodowość. W tym przypadku nie wiem co zrobić, bo imię jest jakby zagraniczne - choć napisane przez “k” już mogłoby przejść; drugie imię jakby polskie, a nazwisko jest takie że nic nie wiadomo - może być równie dobrze polskie, jak holenderskie. I nie wiem, wpisać Caspiana, Kaspiana, czy wcale nie wpisywać. Jeśli ktoś zna Państwa Smus, to proszę o pomoc.

PS. Od każdej reguły są wyjątki - przed chwilą np wpisałem ewidentnie niepolskie imię Chelsea. Jest to jedna z sytuacji z gatunku bardzo-przepraszam-ale-nie-mogłem-się-powstrzymać…

Następna strona »

Strona stworzona przy pomocy WordPress