Bartek Górny - różne takie

styczeń 9, 2015

Detronizacje Zosi i Jakuba

Kategoria wpisu: Wszystkie, Imiona — bartek @ 11:21 pm

Przez te lata wpisywania byłem wielokrotnie proszony o opinie o trendach. Odpowiadałem zazwyczaj, zgodnie z prawdą, że najbardziej znaczącym trendem w popularności imion jest - jego brak. Bo tak i było, przez wiele lat górna część rankingu była jak zamurowana, w pierwszej piątce praktycznie nie zmieniało się nic. I nawet nie zauważyłem, jak to się zaczęło jednak zmieniać.

W 2013 roku po raz pierwszy z pierwszego miejsca spadła Julia, z począku na drugie, w ubiegłym roku aż na siódme miejsce; udział z rekordowych 7.5% procenta w 2007 roku spadł o ponad połowę, do 3.5% w zeszłym roku. Na pierwszym miejscu zastąpiła ją Zofia, która kiedyś zajmowałą ósme-dziewąte miejsce, i dopiero w ostanich czterech latach zyskiwała stopniowo na popularności. Jeszcze większy skok zaliczyła Hania: w pierwszych latach działania naszego rankingu oscylowała w okolicy 16-17 miejsca, z udziałami w okolicy dwóch procent, potem z roku na rok zyskiwała na popularności, aż w ubiegłym roku wskoczyła do pierwszej piątki.

Również u chłopców zaszły poważne zmiany: stały lider tabeli - Jakub - po dziewięciu latach stracił swoją pozycję na rzecz Jana, zaś do czołówki wskoczyli wydobyci z drugiej dziesiątki rankingu Franciszek i Antoni. Do drugiej dziesiątki wypadł natomiast Bartek, który przez pierwsze lata nieodmiennie figurował w pierwszej trójce.

Uprzedzając ewentualne pytania: nie mam pojęcia dlaczego. Jak już mówiłem tu i ówdzie, jak dotąd zaobserwowałem tylko jakie czynniki NIE wpływają na popularność imion (polityka, sport), natomiast co to seriali telewizyjnych nie mam pewności w którą stronę idzie zależność - czy to ludzie nadają dzieciom imiona bohaterów seriali, czy też odwrotnie, producenci seriali nadają swoim bohaterom imiona które są akurat “na topie”. Jeżeli w ostatnich latach zaszły jakieś poważne zmiany w serialach, być może to by coś wyjaśniło, ale nie wiem bo nie śledzę, może ktoś kto ogląda więcej seriali coś mi podpowie.

Liczba komentarzy: 9 »

1. Właśnie jestem na etapie poszukiwania imienia… Zostały mi dwa miesiące i nie umiem wybrać nic. Dobrze że można chociaż poczytać kto jakie wybiera ażeby uniknąć w większości, ale może też odgapić.

Pozdrawiam.

Komentarz autor Klaudia — kwiecień 26, 2015 @ 8:40 am

2. Wybór imienia nie jest łatwym wyborem, myślałem, że to będzie proste. Staram się dogadać z żoną ale nie jest to proste :D

Komentarz autor fotograf — maj 27, 2015 @ 9:28 pm

3. A ja wiem dlaczego np Julia spadła z czołówki i pewnie z wszystkimi innymi imionami jest tak samo. Był trend na Julię i wręcz co druga dziewczynka na wsi ma na imię Julia no to jak się rodzą kolejne to już nie dają Juli, żeby jak krzykną do dziecka to nie odwracało się na placu zabaw większość dziewczynek (bo też mają tak na imię);] Np mi imię Julia się naprawdę podoba, ale znam 5 małych Julii no to, przecież jestem w stanie wymyślić sobie jakieś inne imię tak żeby się już nie powtarzały na okrągło;] Mam syna Filipa (dostał tak na imię nie dlatego że trend tylko dlatego że rodzicom się podoba to imię;]) nie znam ani jednego Filipa w okolicy więc daliśmy tak mu myśląc że wielkiego problemu nie będzie.. Teraz zmieniłam zdanie, w samej kolejce do lekarza jak raz staliśmy (P.Doktor wołał za kolejką po imieniu dziecka) i wreszcie zawołał Filip a tu wstają 4 Panie ze swoimi dziećmi przekonane, że teraz one mają iść do środka, nie chce myśleć co będzie w szkole..

Komentarz autor Monika — lipiec 16, 2015 @ 8:55 pm

4. Każdy twierdzi, że dał imię dlatego, że mu się podobało, a nie dlatego, że taki był trend :P

Komentarz autor sisi — sierpień 23, 2015 @ 4:19 pm

5. Moim zdaniem imię dziecka powinno mieć dla nas znaczenie wyjątkowe, powiązane z kimś/czymś nam szczególnie bliskim - co chcemy ocalić od zapomnienia. Dla mnie to imię kogoś kochanego z rodziny (np.dziadka) albo zdarzenie/okoliczność towarzysząca temu,że dziecko jest tu i teraz albo inna przyczyna uzupełniająca fakt,że imię nam się podoba. Wybór nie jest prosty, ale jeśli dodamy to coś jeszcze, staje się oczywisty:-)
    Mam syna. Mój Bogumił, zdrowy mały chłopczyk, to cud prawdziwy, po ciężkiej, ratowanej wielokrotnie ciąży.

Komentarz autor milusi — wrzesień 14, 2015 @ 9:48 pm

6. Jan jest w czołówce z wiadomo jakiego powodu - po wielkim Polaku Janie Pawle II.

Komentarz autor Bożena — listopad 12, 2015 @ 1:18 am

7. Bożena - fajnie, tylko że nie.
    JP2 był, można powiedzieć, na topie od dawna, a nie pamiętam jakiegoś wysypu Janków w rocznikach z lat osiemdziesiątych.

Co do seriali - ze 20 lat temu próbowałem prowadzić podobną statystykę, też na podstawie WnŚ nawet, tyle że analogowo. Notowałem jakiś czas, po czym po kwartale zacząłem podliczać i zobaczyłem w czołówce tłumy Kacprów i Julii, takoż innych imion, których popularność mnie zaskoczyła. Zaprodukowałem rodzicom, wówczas serialami się karmiącym, pierwszą dziesiątkę i co imię, to słyszałem: Złotopolscy, Klan, Na dobre i na złe, Złotopolscy, Złotopolscy, Klan…
    Albo teraz nastały nowe seriale, albo tamten mechanizm przestał działać.

Komentarz autor Poprzednik — październik 28, 2016 @ 3:01 pm

8. Witam.
    Bardzo dziękuję za Pańskie statystyki. Mam w drodze trzecie dziecko i znowu wybieramy imię studiując Pańską stronę.
    Życzą wszystkiego dobrego
    Pozdrowienia od całej rodziny

Komentarz autor Robert — listopad 8, 2016 @ 1:17 pm

9. Moim dzieciom nadalismy takie imiona głównie córka Agata i Beata syn Cezary. Chcieliśmy żeby imię ładnie grało z nazwiskiem było mało popularne i krótkie (nazwisko mamy dlugie ale piękne i rodowe).

Komentarz autor Olga — wrzesień 4, 2018 @ 9:13 pm

Wątek RSS dla komentarzy do tego wpisu. Adres TrackBack